субота, 9. јануар 2016.

MASKE ZA LICE

 MASKE ZA LICE 

1.POMEŠATI ISTE KOLIČINE MEDA I JOGURTA.NANETI NA LICE I OSTAVITI DA DELUJE 15MINUTA.ISPRATI MLAKOM VODOM,OSUŠITI LICE TAPKANJEM,A ZATIM NANETI DEBEO SLOJ HIDRATANTNOG PREPARATA.OVA MASKA NAJVIŠE ODGOVARA NORMALNOJ KOŽI.
2.IZGNJEČITI AVOKADO,DODATI KAŠIČICU LIMUNA I DVE KAŠIČICE PŠENIČNIH KLICA.ISPRATI MLAKOM VODOM.OVA MASKA NAJVIŠE ODGOVARA SUVOJ KOŽI.
3,UMEŠATI BELANCE SA SOKOM OD POLA LIMUNA.OSTAVITI 10MINUTA.ISPRATI MLAKOM VODOM.OVA MASKA NAJVIŠE ODGOVARA KOMBINOVANOJ I MASNOJ KOŽI.
SAVET +
  • Masku naneti na očišćeno lice,jer ako ne očistite prljavštinu ćete zapečatiti ispod maske umesto da je očistite,
  • Izbegavajte predeo oko očiju,naročito ispod oka.
  • Nanesite debeo sloj maske za najbolji efekat.
  • Najbolji položaj je ležeći sa izdignutim stopalima jer na taj način kiseonik iz tela dolazi u glavu.
  • Posle maske odmah naneti preparat za hidrataciju.




Maska od narandzi

Kriška narandže vrlo je ukusna,a osvežiće i ten.A evo i kako:
iseci sredinu narandže(sočni deo) i razmaži je po licu.Posle 10 minuta umij se mlakom vodom ovo će biti prava vitaminska bomba za tvoje lice!

четвртак, 7. јануар 2016.

Osnovni elementi zdrave ishrane

1.MINERALI

Minerali su elementi koji nemaju energetsku vrednost, ali su neophodni za rast, razvoj, anatomski I funkcionalni integritet organizma. Oni ulaze u sastav tkivnih tečnosti i ćelija, u kojima pored gradivne imaju ulogu biokatalizatora. Posledice deficita ovih materija
odražavaju se na fetus, a zatim na novorođenčad, deci, odraslima, trudnicama i starijima. Kalcijum, fosfor I magnezijum ulaze u sastav kostiju i zuba, a fosfor i sumpor nalaze se u mišićima, krvnim i drugim ćelijama. Pojedini svojim koncentracijama u telesnim tečnostima omogućuju odvijanje vitalno značajnih procesa (natrijum, kalijum, kalcijum, hlor, itd.)
Kalcijum u obliku trikalcijevog fosfata predstavlja osnovnu supstancu koštanog tkiva (kod odraslog muškarca oko 1,2-1,5 kg je ugrađeno u proteinsku osnovu tešku oko 2 kg), ali ulazi i u sastav zuba. Nedovoljan unos hranom prate poremećaji okoštavanja (rahitis, osteomalacija, osteoporoza), smanjenje koagulacione sposobnosti krvi i pojačana nadražljivost nervnog I mišićnog sistema.
Natrijum je esencijalni makroelement za većinu vrsta, uključujući čoveka, tj. preko potreban svim živim organizmima. Prenos kalijumovih i natrijumovih kroz staničnu membranu.  Manjak natrijuma u organizmu, npr. Većim gubitkom telesne tečnosti, može dovesti organizam u stanje opasno za život, dok višak natrijuma može uzrokovati povišeni krvni pritisak. U biološkim sastavima deluje u  održavanju kiselo-bazne ravnoteže, i u prenošenju živčanih podražaja.
Kalijum je esencijalni makroelement, preko potreban svim životinjskim i živim. Kalijum bitno utiče na rad srčanog mišića i na podražljivost ceeloga mišičnog i živčanoga sastava. Čovek unosi kalijum u organizam uglavnom biljnom hranom. U voću ga najviše ima u banani. Kuhinjska so sadrži kalijum u obliku hlorida.

ZNACAJ ISHRANE ZA  ZDRAVLJE

Pod pojmom ishrana podrazumeva se unošenje različitih supstanci organske i neorganske prirode u organizam, koje služe za obnavljanje i izgradnju ćelija i tkiva i koje oslobadjaju energiju koju koristi organizam. Sve te supstance zovu se jednim imenom hranljive materije.
Hranljive materije prema poreklu dele se na organske i neorganske.
U organske hranljive materije spadaju:
ugljeni hidrati(šećeri), masti, belančevine, vitamini
U neorganske hranljive materije spadaju:
mineralne materije, voda
Energija koju oslobadjaju hranljive materije koristi se za rad unutrašnjih organa, održavanju telesne težine, metabolizam, za obavljanje umnog i fizičkog rada, za rast i obnavljanje istrošenih tkiva.
Hrana održava život i pokreće društvo i pojedinca. Bez hrane ne mogu rasti niti se razvijati ni biljka ni životinja ni čovek. Ona ima sposobnost da upravlja biohemijskim procesima na ćelijskom nivou, tamo gde počinje i završava se sve ono što je vezano za zdravlje. Hrana ima moć da podstiče um i podiže raspoloženje. Grčki lekar Hipokrat je jasno izrazio misao da "medicinsko znanje ne bi uopšte bila otkriveno, niti pronadjeno i ne bi postao predmet istraživanja, kada bi isto jelo i piće odgovaralo i zdravom i bolesnom čoveku". To znači da bez hrane nema zdravlja ni napretka ni jednom živom biću. Danas se tačno zna da deficit pojedinih hranljivih materija, proteina, masti i ugljeni-hidrata (makronutrijensi), kao i deficit vitamina, minerala i vode (mikronutrijensi) može uzrokovati bolest. Ali isto tako i neumereno uzimanje nutrijenasa može biti uzrok mnogih bolesti povezanih sa gojaznošću i hipervitaminozama.
Iz navedenog vidimo da ishrana ima važnu ulogu u rastu i razvoju organizma od perioda novorodjenčeda pa do pozne starosti. Stoga treba da razvijamo i negujemo pravilne navike u ishrani još od ranog detinjstva, kako bi u kasnijim godinama izbegli pojavu bolesti. Ukoliko dodje do poremećaja nekog od nutrijenasa a to dovede do narušavanja zdravstvenog stanja organizma pribegavamo dijetalnoj ishrani

2.UGLJENI HIDRATI

Namirnice bogate ugljenim hidratima su primarni izvor energije za sve funkcije koje obavlja naše telo. Organizam razbija ugljene hidrate, u gorivo za ćelije i mišiće – zato je umerena količina ugljenih hidrata neophodna u svakodnevnoj ishrani. Nisu svi ugljeni hidrati “dobri” niti su svi “loši”. Neki ugljeni hidarti pospešuju zdravlje dok drugi, kad se jedu često i u prekomernim količinama, povećavaju rizik od dijabetesa i srčanih oboljenja.

Postoje tri vrste ugljenih hidrata? Oni se dele se na:

Šećere (poznati isto kao prosti ugljeni hidrati)
Skrobove (poznati isto kao složeni ugljeni hidrati) i
Vlakna (takođe spadaju u grupu složenih ugljenih hidrata)
Prosti ugljeni hidrati su kao inekcija šećera- odmah podižu nivo šećera u krvi, dok složeni ugljeni hidrati postepeno oslobađaju šećer. Prosti ugljeni hidrati se više nalaze u prerađenoj i rafinisanoj hrani. Složeni ugljeni hidrati se nalaze u neprerađenoj prirodnoj hrani. Kod neprerađene hrane zidovi ćelija sadrže celulozu koja je otporna na proces varenja čime se usporava razlaganje i puštanje šećera u krvotok. Vlakna pomažu da se stvori osećaj sitosti, tako da je manje verovatno da ćete se prejesti ovih namirnica. To objašnjava zašto se posle činije ovsene kaše osećamo siti, pre nego posle slatkiša koji imaju istu količinu kalorija.

3,MASTI


Osim što nam daje energiju, mast je važan izvor vitamina A, D, E i K te esencijalnih masnih kiselina koje organizam ne može sam proizvesti. Također, masti osiguravaju normalno funkcioniranje organizma, sudjeluju u izgradnji i i održavanju strukture stanica, služe u sintezi antitijela i nekih hormona, služe kao izvor topline i štite tielo od ekstremnih temperatura.
Masti utiču na količinu holesterola u krvi. Važno je održavati količinu „dobrog“ holesterola koji uklanja višak holesterola iz krvi i tkiva vraćajući ga u jetru, te smanjiti količinu „lošeg“ holesterola koji se taloži na zidovima arterija i vremenom može uzrokovati aterosklerozu i ostale bolesti  kardiovaskularnog sustava.


Fizikalna svojstva masti i njihov uticaj na zdravlje
Po svojem sastavu masti su esteri masnih kiselina i alkohola glicerola, a pri sobnoj temperaturi mogu biti u tečnom ili čvrstom agregatnom stanju.
Zasićene masnoće su pri sobnoj temperaturi  obično u čvrstom agregatnom stanju a nalaze se u proizvodima životinjskog porekla, kao što je maslac, mleko, meso, i u kolačima. Zasićene masne kiseline podižu količinu lošeg holesterola u krvi i zbog toga je potrebno posebno paziti na njihov unos.
Prevelik unos zasićenih masnih kiselina i transmasnih kiselina povećava rizik od bolesti srca i krvnih žila, tj. ateroskleroze, dijabetesa, upalnih procesa, pretilosti i nekih oblika raka.

Šta je to kvalitetan doručak?

Evo šta treba da sadrži zdrav doručak:

Piće:Kada se probudiš popij čašu vode da bi pročistila telo.

Voće:Sadrži vitamine i glukozu tako će ti mozak bolje funkcionisati.

Mlečni proizvod:mleko,sir ili jogurt-sve su to izvori belančevina.

Žitarice:Korisni ugljeni hidrati u integralnom hlebu ili musliju podstiču varenje,a čine te sitom nekoliko sati!

U zdravom telu zdrav duh

VRHUNSKI TROVAČI KOJE SVAKODNEVNO UNOSIMO U ORGANIZAM:

  • KAFA 
  • GAZIRANI NAPICI
  • ALKOHOLNA PIĆA
  • SASTOJCI SA AMALGAMSKIM PLOMBAMA
  • SASTOJCI U NEKVALITETNOM POSUĐU
  • PRŽENA HRANA
  • DUVAN
VRHUNSKI ČISTAČI ORGANIZMA:

  • VOĆNI SOKOVI I ČAJEVI
  • LIMUNADA
  • ZELENI ČAJ
  • ŠARGAREPA
  • CELER
  • CVEKLA
  • PARADAJZ
  • SPANAĆ
  • ZELENA SALATA
  • PERŠUN
  • ŠAFRAN
  • KIM


HIDRATACIJA

                                      HIDRATACIJA

VODA:Kupite 4 flasice vode od pola litra koje mogu da vam stanu u tasnu.Razmestite ih na razlicita mesta-radni sto,kraj kreveta,pored televizora...Popijte gutljaj kad god ugledate bocicu.Na taj nacin vam 2l obavezne vode koju morate da popijete dnevno nece izgledati mnogo.

Ps.Dan zapoceti casom vruce vode na prazan stomak,malo toplija od mlake. <3 


Jeftino a kvalitetno-nega

Dobre stvari koje ne kostaju mnogo:

1.Grozdjana mast za usne na bazi vazelina
2.Kapi za oci marke Optrex
3.Astral hidrantni krem


4.Zovin gel za kozu oko ociju
5.Nivea
6.Pampersovi vlazni ubrusi

Cena je pristupacna i za svakoga ima po nesto :)






среда, 6. јануар 2016.

Ulja za kosu

Ulja za kosu

• Avokadovo ulje (Persea gratissima) najčešće se zbog
regenerativnih i omekšavajućih svojstava koristi za
njegu suve i zrele kože, ali deluje i protivupalno.
Tamno je zelene boje, a zbog gustoće meša se s
“lakšim” uljima.

• Bademovo ulje (Prunus amygdalis) kod nas je najpopularnije
ulje i za negu i za masažu. Odgovaraće
 većini, posebno suvoj i osetljivoj kosi, a dovoljno je
nežno i za dečju kožu.
Jojoba ulje (Simmondsia chinensis) zapravo je tečni
vosak, ali koristimo ga kao ulje. Reguliše proizvodnju
sebuma (akne) i deluje protivupalno (upale kože,
osetljiva koža).
Kokosovo ulje (Cocos nucifera) nežno ulje, korisno
za negu osetljive kože, ali i kose u koju se dobro
upija. Nerafinisano ulje prepoznaćete po slatkom
mirisu.
Laneno ulje (Linum usitatissimum) deluje protivupalno
i regenerativno. Jako je nestabilno, pa je potrebno
držati ga u hladnjaku. Češće se pije nego koristi
spolja.
Makadamija (Macadamia integrifolia) je lagano,
brzoupijajuće ulje. Zbog bogatog sastava koristi se za
negu suve i zrele kože, ali i kod opekotina, i u preparatima
za koje želimo da brzo dospeju u krvotok.

• Maslinovo ulje (Olea europaea) bogato je ulje koje
se sporo upija, pa je pogodno za masaže, ali i negu
osetljive, zrele i upaljene kože,i kao prevencija
nastanka strija jer je veoma hranjivo i deluje
protivupalno. Pruža i blagu zaštitu od sunca.


• Noćurkovo ulje (Oenothera biennis) bogato je i
najkorisnije u nezi suve, osetljive kože i kod svih
upalnih stanja kože. Vrlo ga je korisno i piti.

• Orahovo ulje (Juglans regia) deluje regenerativno, pa
se uglavnom koristi za suvu, oštećenu i zrelu kožu.
Popularno u nezi suve i oštećene kose.
Ricinusovo ulje (Ricinus communis) je vrlo gusto i
lepljivo, korisno kao dodatak u nezi suve kože, i za
negu trepavica i kose, čiji rast podstiče.

• Susamovo ulje(Sesamum indicum) je gusto,
bogato ulje, pogodno za negu suve, osetljive kože
(novorodjenčad) i kože sklone upalama. Blago štiti od
sunca. U kozmetici se koristi samo svetlo
susamovo ulje.


Suncokretovo ulje (Helianthus annuus) je podcenjeno,
a zapravo vrhunsko ulje za negu kože koje se
brzo i lako upija. Deluje blago adstringentno, pa je
korisno u nezi masne i opuštene kože, a njegovo
protivupalno delovanje korisno je kod svih upalnih
stanja. Idealno za prvu negu novorodjenčadi.

• Tamanu ulje (Calophyllum inophyllum) deluje snažno
protuupalno (dermatitisi), a korisno je i u borbi protiv
patogenih bakterija, virusa i gljivica.

• Ulje semenki čileanske maline (Rubus idaeus)
najčešće se koristi za zaštitu od sunca jer učinkovito
štiti od UVB zraka, ali zbog visokog sadržaja
antioksidansa može delovati preventivno i na
nastanak bora. Deluje i protivupalno.

 Sličnih je
svojstava i ulje čileanskog lešnika (Gevuina
avellana), koje je nešto “lakše” teksture.






Ko su ustvari Simpsonovi?

Trenutno jedna od najdužih crtanih komedija u televizijskoj istoriji, Simpsonovi, svojom pojavom je odmah stekla široku gledanost zahvaljujući humoru na svoj račun kao i na račun svega sto je okružuje. Serija je samim svojim nastankom napravila neizbrisivi pečat američke kulture, a sama familija je prerasla u televizijske ikone. 14. januara 2009. godine lansiran je ’’Najboljih 20 godina ikada’’, jednogodišnja globalna proslava godišnjice sve ga što je vezano za Simpsonove. Proslava se završila 14. januara 2010. i pratio je dvatesetogodišnji specijal i to u 3D tehnici na ledu! Specijal je režirao režiser nominovan za Oskara, Morgan Spurlock.
Hvaljena od strane kritičara, serija je bila nagradjivana mnogo puta, uključujući i skorašnjih pet Emi nominacija za 2008.-2009. sezonu. Tokom svog dvadesetogodišnjeg emitovanja, Simpsonovi su osvojili 24 Emi nagrade i to, 12 za fenomenalnu sinhronizaciju, 10 za neverovatan animirani program i 2 za odličnu originalnu naslovnu tematsku numeru.
Simpsonovi su čedo Gracie Films studija u saradnji sa 20th Centery Fox Television. James L. Brooks, Matt Groening i Al Jean su glavni i odgovorni urednici, dok je kuća zadužena za animaciju Starz Media company, a supervizor animacije je Mike B. Anderson. Od debi pojave na malim ekranima, emitovano je 450 epozoda, a 21. sezona je počela sa emitovanjem 27. septembra prosle godine. The Simpsons Movie, dugometražno izdanje Simpsonovih, pušteno je u bioskope širom sveta 26. jula 2007. a već 27. jula prihod od zarade je bio 527 miliona dolara.
Simpsonovi su osvojili brdo nagrada od kada je serija debitovala, uključujući 25 Emija i 30-ak drugih nagrada. Time magazin je 31. decembra 1999. proglasio Simpsonove najboljom serijom 20. veka a 14. januara 2000. porodica Simpson dobija zvezdu na čuvenom Bulevaru slavnih u Holivudu. Iako je tokom poslednjih nekoliko godina, po nekima, došlo do pada kvaliteta, serija je još uvek veoma gledana i dalje dobija pozitivne kritike.
ISTORIJA
Groening je začeo ideju o Simpsonovima predvorju kancelarije James L. Brooks-a. Sama serija je satiričke orijentacije, parodija na radnu klasu ispričana kroz, sada već, najpopularniju porodicu na svetu koju čine Homer, Mardž, Bart, Lisa i mala Megi. Serija je smeštena i izmišljeni grad Springfild gde se naširoko vrši ismevanje Američke kultire, društva, televizije i ostalih aspekata ljudskog stanja.
Groening je stvorio disfunkcionalnu porodicu koju je imenovao po članovima svoje porodice. Kratka animirana serija Simpsonovih su postali deo The Tracey Ullman Show-a 19. aprila 1987. godine. Posle tri sezone emitovanja, kratka animirana serija je razvijena u crtani trajanja pola sata, što je ispalo kao pun pogodak za Fox. Simsonovi postaju prva Fox-ova serija u top 30 za sezonu 1989-1990.
Groening je osnovne crteže (skice) prosledio animatorima, misleći da će oni to srediti i doraditi u produkciji, ali oni su samo u osnovama ispratili njegove crteže što je dovelo do grubih pojava naših junaka u početnim epizodama dok je bila kratka animirana serija. Animacija je bila producirana u kućnoj radinosti Klasky Csupo-a dok je Georgie Peluse ’’kriv’’ što su svi karakteri u Simpsonovima žuti.
Godine 1989. timovi produkcijiskih kompanija adaptiraju Simpsonove u seriju trajanja pola sata za Fox Broadcasting Company. Jim Brooks je pregovarao sa Fox-om da ne mogu da se mešaju i da ne mogu da utiču nikako na razvoj serije. Prva polučasovna epizoda Simpsonovih je imala premijeru 17. decembra 1989. i to u epizodi pod imenom Simpsons Roasting on an Open Fire (Simpsonovi se peku na otvorenoj vatri), i to je bio Božićni specijal. Some Enchanted Evening (Jedne magične večeri), je bila prva producirana polučasovna epizoda ali nije emitovana do maja 1990. kao poslednja epizoda prve sezone zbog problema u animaciji. Tracey Ullman je 1992. godine podnela tužbu protiv Fox-a tvrdeći da je njen šou bio zaslužan za uspeh same serije. U tužbi je takodje navela da bi trebala da dobija deo profita od Simpsonovih što je sud odbio. Serija je od samog početka izazivala kontroverzu - Bart Simpson je bio buntovnik i često se izvlačio bez posledica, što je dovelo do toga da ga neka roditeljska udruženja smatraju lošim uzorom deci. Džordž Buš (bivši predsednik Amerike devedesetih godina) je jednom prilikom rekao: „Nastavićemo da se trudimo da osnažimo američku porodicu. Da učinimo da bude više nalik porodici Volton, a manje porodici Simpson“. Majice sa likovima iz serije, kao i druga roba sa Simpsonima kao zaštitnim znakom su zabranjeni unekim školama u pojedinim delovima Sjedinjenih Država. Međutim, proizvodi su se i dalje odlično prodavali. U prvih 14 meseci prodaje ukupna zarada širom sveta je iznosila oko dve milijarde dolara.
ORIGINALNOST
Uvodna špica Simpsona jedan je od najupečatljivijih zaštitnih znakova serije. Gotova svaka epizoda započinje približavanjem kamere Springfildu kroz veliki natpis s imenom serije. Zatim sledimo članove porodice na njihovom putu kući. Nakon ulaska u kuću članovi porodica se smeštaju na kauč ispred televizora. Muziku za uvodnu špicu komponovao je Dani Elfman 1989. nakon što ga je Grejning zamolio da postigne „retro“ zvuk. Uvodna špica je nastala samo za dva dana, a postalo je najpoznatije delo što u Elfmanovoj karijeri što u uopštenoj muzičkoj industriji.
Jedan od jedinstvenih aspekata uvodne špice serije je nekoliko njenih delova koji se menjaju od epizode do epizode: Bart obično svaki put piše nešto drugo na školskoj ploči. Lisa ponekad svira neku drugu melodiju na svom saksofonu. Ulazak (utrčavanje) porodice u dnevnu sobu i smeštanje na kauč svaki put je drugačije.
U seriji postoje mnoge šale i gegovi od kojih su neki tokom emitovanja serije i „penzionisani“. Simpsonovi glavninu popularnosti duguju replikama i frazama likova u seriji. Te fraze, između ostaloga, uključuju i poznati Homerov uzvik „D'oh!“, „Eeeeeeexcellent...“ („Ooooodlično...“) gospodina Bernsa i „Ha-ha!“ Nelsona Manca. Zanimljiv se fenomen dogodio s Bartovim frazama. Njegovi zaštitni znakovi „Ay, caramba!“ i „Eat my shorts!“ („Ize'š mi gaće!“) pojavili su se na majicama još u početku emitovanja serije; međutim, druga je fraza bila retko korišćena u seriji sve dok je nisu popularizovali proizvodi vezani za seriju.
Serija je poznata i po gegovima sa znakovima i gegovima smrznutog ekrana. Gegovi sa znakovima su u seriji znakovi s tekstom koji zvuče smešno. Takvi se gegovi često pojavljuju kod naziva različitih prodavnica, ali i na natpisima ispred škole i crkve. Gegovi smrznutog ekrana su oni koji su prekratki da bi se mogli videti uobičajenim gledanjem serije, ali vidljivi su ako se snimak epizode zaustavi u određenom trenutku.Tradicija serije postale su epizode za Noć veštica. „Treehouse of Horror“ serijom započela je tradicija od tri odvojene i nepovezane priče u svakoj epizodi za Noć veštica. U tim se pričama naslovna porodica obično nađe u nekom zastrašujućem, naučno-fantastičnom ili neprirodnom okruženju, a tim epizodama obično se parodira ili odaje počast slavnim filmskim ostvarenjima iz tih žanrova.
PORODICA SIMPSONS
Homer Džej Simpson (engl. Homer Jay Simpson) oslikava nekoliko stereotipova američke radničke klase: on je prost, predebeo, nesposoban, trapav, nepromišljen i na granici alkoholizma. Uprkos rutini njegovog predradskog života, on je imao nekoliko neverovatnih iskustava. Povremeno je pokazivao veliki intelekt i spremnost kad god bi to situacija zahtevala, kao i integritet koji oslikava njegove vrednosti uključujući surovu odanost i zaštitnički odnos prema porodici. Don Kastelaneta ga opisuje kao „psa zarobljenog u telu čoveka. On je neverovatno odan – ne potpuno čist – ali morate ga voleti“.
 Mardž Simpson (engl. Marge Simpson) je moralna i realna osoba koja voli da iznese svoje stavove u porodičnim diskusijama. Ona argumentuje ne sa intelektualnog nego sa praktičnog stanovišta. Kod nevažnih stvari važi za povučenu i manje samopouzdanu osobu, dok pri važnim odlukama zna da bude energična i odlučna. Njeno devojačko ime je Merdžori Buvije. Ima dve starije sestre blizankinje — Peti i Selmu. Njena mama je Žaklin Buvije. Ima 34 godine i nosi cipele broj 46.
Homera su roditelji Mona Simpson i Abraham Simpson odgajali na farmi. Sredinom 1960-tih godina, kada je Homer imao između 9 i 11 godina, Mona je pobegla i skrivala se zbog kršenja zakona. Homer je išao u srednju školu u Springfildu i na završnoj godini 1974. se zaljubio u Mardž Buvije. Mardž je zatrudnela dok je Homer radio na terenu za mini golf i njih dvoje su se venčali u maloj kapeli izvan granica države. Posle toga Homer je osigurao posao u nuklearnoj elektrani u Springfildu. Mardž je ponovo zatrudnela i ubrzo posle toga par je kupio svoju prvu kuću. Homer je prihvatio posao u kuglani, ali nažalost po Homera, Mardž je zatrudnela odmah pošto je započeo novi posao i, pošto nije mogao da izdržava porodicu, vratio se u elektranu.
Bartolomju „Bart“ Džej Simpson (engl. Bartholomew „Bart“ J. Simpson) je najstarije dete i jedino muško dete Homera i Mardž. Rođen prvog aprila, na Dan šale. Divljeg je karaktera, buntovan i neposlušan. Najpoznatiji je po gegovima koje pravi kad zove Moovu kafanu gde obavezno mora da napravi šalu na njegov račun i po svojim uzrečicama: "Eat my shorts", "Ay, caramba!", i "Don't have a cow, man!"

Lisa Mari Simpson (engl. Lisa Marie Simpson) je drugo dete, tolerantna devojčica mada često upada u rasprave sa Bartom. Ima visok koeficijent inteligencije koji iznosi 159. Jedna je od najboljih učenica u školi. Svira saksofon. Po veri je budista. Njena prva reč bila je "Bart".

Margaret Megi Simpson (eng. Margaret "Maggie" Simpson) je najmlađe dete - beba Homera i Mardž. Uglavnom ne priča, samo cokće/cucla svoju cuclu i ako u po kojoj epizodi hoda, uglavnom se saplete i uvek pada na lice.

Porodicu Simpson još čine: Abraham Džej "Deka" Simpson (Homerov otac), Mona Dž. Simpson (Homerova majka), Abi Simpson (Homerova polusestra iz Britanije), Herbert Antoni "Herb" Pauel (Homerov polubrat), Džeklin Emili "Džeki" Buvije (Mardžorina majka), Klensi Buvije (Mardžorin otac), bliznakinje Patriša "Pati" i Selma Buvije Terviliger Hac Meklur Stu (Mardžorine sestre).
Pored Simpsonovih, tu su još komšijske porodice: Flanders, Van Hauten, Vigam, Hibert, Nahasapimapetilon, Princ, Lovdžoj, Munc itd..
U seriji postoje mnogi luckasti sporedni likovi koji uključuju kolege sa posla, učitelje, porodične prijatelje, daljnju rodbinu i lokalne poznate osobe. U originalu su mnogi od tih likova planirani kao jednokratne šale ili kako bi ispunili neku određenu funkciju u gradu; mnogi od njih dobili su veće i važnije uloge, a neki od sporednih likova imaju čak i „svoje“ epizode.




Meso i proizvodi od mesa

Pojam, vrste mesa

Šta je meso?
Kako delimo meso?
•meso stoke za klanje,
•meso peradi,
•meso divljači.

Jestivi delovi?
•masno tkivo,
•unutrašnji organi,
•glave,
•donji delovi prednjih i zadnjih nogu, rep, kosti za supu, svinjska koža i dr.
50% delova tela se ne prodaje ili se teško prodaje.
Kvalitet umanjuju: masno tkivo, kosti i hrskavice, kao i vezivno tkivo.
Mišići, vezivno, masno i koštano tkivo

Mišići: sadrže omotač, mogu biti poprečno prugasti i glatki.
Masno tkivo: potkožno, unutrašnji organi i u mišićima. Posno: konjsko, divljač, junetina. Kastrirana i ženska grla.
Vezivno tkivo: suva i vlažna termička obrada.
Koštano tkivo: kompaktno i sunđerasto.
Mlađe životinje: lakše se vari, a varenje
Mioglobin: oksimioglobin, metmioglobin
•1 gram teletine sadrži 3-4 mg mioglobina,
•1 gram junetine sadrži 8-10 mg mioglobina,
•1 gram govedine sadrži 10-20 mg mioglobina,
•1 gram konjetine sadrži 50 mg mioglobina.
Ugljeni hidrati: glikogen.
Minerali: gvođe, bakar, mangan, cink (ne kalcijum).
Vitamini: ne vitamin C.
Voda: mlađe životinje.

Vrednost mesa
•higijenska ispravnost
•nutritivna vrednost
•komercijalna vrednost: mekoća mesa, sadržaj vezivnog tkiva, boja mesa i masnog tkiva, količina masnog tkiva




Greške pri nezi kose

  • Većina stavlja manje ili više šampona nego što je potrebno.
  • Mnogi su prilično grubi i nemilosrdni prema svojoj kosi prilikom pranja (pogotovo oni sa dužom kosom).
  • Mnogi (pogotovo oni sa dužom ili gušćom kosom) ne isperu dovoljno kosu nakon šamponiranja ili stavljanja balzama.
  • Većina sa kratkom kosom stavlja previše balzama za kosu.
  • Većina sa dugom kosom stavlja premalo balzama za kosu.
  • Većina suši svoju kosu peškirom na najgrublji mogući način.
  • Većina ne zna kako da pravilno raščešlja kosu nakon sušenja peškirom.

A najviše se žalite na...

  • Moja kosa je prilično zamršena posle pranja.
  • Nakon pranja me uvek svrbi koža na glavi.
  • Što je duža, moja kosa postaje sve slabija. Dok je bila kratka izgledala je zdravo, a sa povećanjem dužine sve lakše puca.
  • Nakon stavljanja balzama moja kosa je uvek masna.
  • Kosa mi je suva nakon pranja, pogotovo vrhovi.

Primećujete povezanost između nekih grešaka i onoga na šta se najviše žalite, zar ne? Sigurna sam da ste se pronašli barem u jednoj od navedenih stvari (svaka vam čast ako niste).

Nega kose sve na jednom mestu

MASKE ZA KOSU

SAVETI ZA LEPŠU KOSU
Kosa je deo organizma i tako treba da je tretiramo. Zdrava ishrana, sa mnogo svežeg
voća i povrća, uticaće i na blistav izgled kose. Zimski hladni dani, vetar i isušen
vazduh zadimljenih prostorija, ostavili su trag na našoj kosi i koži glave. Odatle treba i
započeti negu. Savetuje dubinsko pranje kose koje je revitalizuje.
Prema tipu kose i kože, odabere se emulzija ili eliksir baziran na najkvalitetnijim
prirodnim sastojcima etarskih i biljnih ulja. Ovim preparatima masira se koža
glave i tako odstranjuju izumrle ćelije na njenoj površini, koje redovnim pranjem
nismo uspeli da uklonimo. Postiže se bolja cirkulacija, skida nagomilani loj, pa se
dlaka bolje hrani i diše.
Najblagotvornije biljke za negu kose u ranim prolećnim danima su: nana, kamilica,
lavanda, pačuli, limun, ruzmarin, kantarion... One će učiniti da vaša kosa bude
zdrava, sjajna, glatka i meka.
Plusevi i minusi
Prirodna kozmetika ima najvažnije prednosti:
- ne izaziva alergije
- jeftinija je
- može da se napravi kod kuće
- sastojci su provereni
- ne sadrže boje i konzervanse Ali!
- deluje više površinski
- slabije prodire u kožu
- ima kraći rok trajanja
pravila za negu kose
-Mislite na svoj izgled i zdravlje svoje kose
-Ishrana treba da bude bogata voćem, povrćem, mlečnim proizvodima i žitaricama
-Redovno kratite kosu i po mogućnosti koristite najkvalitetnije preparate za negu
-Ako je bojite, prepustite to stručnjacima, ili koristite farbe bez amonijaka
-Uveče dobro iščetkajte kosu da uklonite prašinu, ostatke laka ili gela i da poboljšate
cirkulaciju u temenu
-Izbegavajte upotrebu češljeva sa oštrim zupcima i gumice za vezivanje
Bez nane, lorbera, kamiice, lavande, ruzmarina i drugih lekovitih travkica našeg
podneblja nema zdrave i lepe kose
Napravite pakovanje za svoju kosu kako bi bila zdrava i sjajna
Osnovna namena hranljive maske, pakovanja za kosu, jeste da prehrani koren kose
nakon svih zlostavljanja kojima ih današnja žena podvrgava. Boja, kiselina, hidrogen,
gelovi, lakovi, zračenja u solarijumima, sušenje fenom, život u nezdravim gradskim
prilikama, zatim duvanski dim, izduvni gasovi, stres, ultraljubičasti i infracrveni zraci
sunca... Svi ovi faktori negativno utiču na našu kosu.

UPOZORENJE
Opasne dijete
upozoravamo na štetan uticaj rigoriznih dijeta na kvalitet i lepotu kose. Sa prvim
prolećnim danima često se odlučujemo na dijete koje remete ravnotež u u celom
organizmu.Takav način neuredne ishrane dovodi do opadanja kose ili pucanja dlake.
Čuvajte se alergija
Esencijalna ulja lavande, ruzmarina i drugih biljaka, koriste se u kozmetičke svrhe
samo ako je na njima naznačeno da je dopušteno da se nanose direktno na kožu, jer
su moguće alergijske reakcije.

URADI SAM:
Dubinsko čišćenje kože
U posudu sipajte 2 čaše vode, 1 čašu jabukovog sirćeta, 2 kašike sušene ili sveže
nane i 5 listova lorbera, pa 10 minuta kuvajte na tihoj vatri. Kada se ohladi, procedite.
Pre pranja kose, ovim tonikom blago masirajte kožu glave.
Za oštećenu kosu
U zagrejano maslinovo ulje stavite po 1 kašiku cveta kamilice, suvog lišća koprive i
zove, poklopite i stavite da odstoji 30 minuta. Pasirajte kroz cediljku kašikom, pa
umešajte žumance, kašiku meda i nekoliko kapi soka od limuna ili etarskog ulja.
Ravnomerno rasporedite po kosi, pokrite je toplim frotirom i ostavite 30 minuta.
Susamovo ulje za krajeve
Ako vam je kosa bez sjaja i iskrzana stavite jednom nedeljno pakovanje načinjeno od
ulja susama. Umutite 2 kašike ulja od susama, 2 kašike meda i 1 žumance u glatku
masu.. Nanesite ravnomerno na kosu i kožu glave. Kosu obavite folijom. Zagrevajte
fenom 15 minuta. Operite dobro kosu na uobičajen način.
Protiv masne kose
Posle uobičajenog pranja isperite kosu čajem od čička u koji ste dodali malo
sirćeta.
KOSA KOJA IMA PERUT
Perut je zbog hormonalnih naglih promena vrlo česta i neprijatna pojava.
Pripremite pakovanje od maslinovog ulja i ruzmarina.
Recept: Na jednu kašiku maslinovog ulja stavlja se deset kapi ruzmarinovog
ulja(možete ga kupiti u apotekama). Pažljivo nanesite na kosu i dobro utrljajte
masirajući temen glave. Najbolje bi bilo da pakovanje ostavite da deluje preko noći.
Ujutro dobro isperite kosu.
SUVA KOSA
- Dodatnu pomoć već isušenoj kosi pružiće pakovanje od čičkovog ulja. Osim što će
nahraniti kosu, ono deluje i antibakterijski.
Recept: U jednu zdelicu izdvojte i dobro razmutite žumance. Kap po kap dodajte
čičkovo ulje (može se nabaviti u svim apotekama) kao da pravite majonez.
U celu smesu nacedite pola limuna. Rasporedite pakovanje po korenu oprane kose.
Masirajte nekoliko minuta da se bolje upije. Obmotajte glavu peškirom i pustite
da deluje dvadesetak minuta, a potom isperite. Ovo je tako doro pakovanje da je
dovoljno koristiti ga jedanput mesečno!
SUVA NA VRHOVIMA,A BRZO SE MASTI
- Ovo je jedna od najgorih i tako čestih kombinacija. I za nju postoji stari dobri i
provereni recept iz kućne apoteke. Trebaju vam biotin i vitamin A, koji suzbijaju
preteran rad lojnih žlezda. Gde toga ima u velikim količinama? U dinji. Iako sada baš
i nije vreme za dinju, zapamtite koristan savet.
Recept: Izmrvite nekoliko kriški dinje u mikseru (ili viljuškom) i rasporedite
po kosi. Neka deluje petnaestak minuta, a potom dobro isperite. Za veći sjaj, u
zadnju vodu za ispiranje dodajte kašiku jabukovog sirćeta. Ovo pakovanje možete
upotrebljavati jedanput nedeljno.
ZA GLATKU KOSU
Koristite jednu bananu za kosu, a drugu pojedite.
Recept: Naravno, bananu pre toga morate pretvoriti u kašicu i dodati joj jednu kašiku
maslinovog ulja i kašiku soka od limuna. Ovo pakovanje se nanosi na mokru kosu,
dobro utrlja, drži desetak minuta i potom opere šamponom.
Možda ćete zbog maslinovog ulja, koje se teže ispira, morati da kosu
šamponirate i dva puta, ali isplati se. Nakon ovog pakovanja, prebogatog
vitaminom B i kalijumom, vaša kosa će biti mekana i sjajna.
UMESTO BOJENJA
Ako želite da bojom osvežite tamnu kosu, nabavite prirodnu kanu (crvene ili
crne boje), razmutite u toploj vodi, dodajte jedno celo jaje, opet dobro
razmutite i time namažite ceo koren kose. Umotajte najlonom i držite dvadesetak
minuta. Nakon toga operite kosu šamponom.
ZA SVETLIJE TONOVE
Umesto kane, skuvajte jak čaj od kamilice i narandže, ohladite ga i nakon pranja tom
čajnom mešavinom isperite kosu. Čaj od kamilice i narandže posvetljuje plavu kosu.
Sušite fenom oko pet minuta (toplina pomaže uljima da dublje prodru). Takođe,
možete preko kose staviti i kapu ili aluminijumsku foliju.
Posle dvadesetak minuta stanite pod tuš, ali pre nego što počnete sa ispiranjem,
masirajte koren kose rukama na kojima imate šampon (tako ćete “razbiti” ulje, da bi
se lakše spralo). Na kraju isperite i stavite neki blag balzam.
Kratka ili duga, kovrdžava ili ravna - nije važno. Zapamtite: lepa je samo sjajna,
zdrava i čista kosa.
Maske za kosu:
ZA OŠTEĆENU KOSU
Ako vam je kosa izgubila sjaj, a vlasi su postale ispucale i krhke, možete napraviti
ovaj tretman.
Potrebno vam je bademovo, maslinovo, ricinusovo i ružino ulje. Pomešajte po 10
kašika bademovog, maslinovog i ricinusovog ulja, i jednu kašiku ružinog. Tu
mešavinu utrljajte u kosu pre spavanja, nemojte ispirati nego ostavite da deluje preko
noći. Na jastučnicu stavite peškir ili kosu zamotajte u pamučnu maramu. Ujutro kosu
isperite neutralnim šamponom. Tretman je dovoljno napraviti jednom, ali ako mislite
da je potrebno ponoviti još koji put slobodno. Svi sastojci su prirodni i ne mogu vam
naškoditi, samo koristiti.
ZA JAČANJE I PROTIV OPADANJA
Dodate li u šampon koji koristite nekoliko kapi eteričnih
ulja lavande ili jasmina, ojačaće te koren kose i smanjiti njeno opadanje.
ZA JAČANJE KORENA
Vlasište možete ojačati ovom maskom: žumance, pola male kašike ruma i 2 kašike
maslinovog ulja pomešajte i utrljajte u kosu. Ostavite preko noći, a ujutro isperite
kamilicom.
ZA SVETLU KOSU
Imate li svetlu kosu sjaj ćete vratiti dodate li u šampon eterično ulje ruzmarina ili je
isperete čajem od ruzmarina. (Eterična ulja uvek upotrebljavajte u količini od
maksimalno 24 kapi na 1dl ostatka sastojaka).
Za smeđu kosu:
Smeđa kosa zahteva drugačiji tretman. Njoj ćete sjaj vratiti maskom pripremljenom
od dva belanca i šoljice jake crne kafe. Umutite smesu dobro i nanesite na celu
dužinu kose. Ostavite 10 minuta do pola sata. Nakon toga isperite kosu šamponom.
ZA CRVENOKOSE
Ako je vaša kosa crvenkasta sjaj ćete postići maskom od jagoda. 5-6 jagoda
zgnječite i pomešajte s 2 dl soka od jabuke. Ostavite na kosi takođe 10 – 30 minuta,
pa operite neutralnim šamponom. Imate li kestenjastu kosu umesto soka od jabuke
upotrebite od borovnice ili crne ribizle.
ZA PRIRODNO POSVETLJIVANJE KOSU
Prirodnim putem kosu možete i posvetliti nanesete li jači čaj od kamilice ili sok od
sveže isceđenog limuna. Rezultat će biti još bolji izađete li na sunce i pustite da vam
se kosa lagano suši. Kada je potpuno suva isperite vodom.
SMANJITE STRES
Prvo i najvažnije je smanjiti stres. Čini se lako reći ali teško je zaista smanjiti stres.
Pokušajte ako ga već ne možete izbeći ublažiti njegove posledice nekim tehnikama
opuštanja, fizičkom aktivnošću i sl.
Ishrana mora biti uravnotežena, s dovoljno vitamina i minerala, kao i redovnim
obrocima. Ukoliko ne možete osigurati dovoljan unos vitamina pokušajte
njihov nedostatak nadoknaditi uzimanjem vitaminskih preparata
Za pranje koristite blage i neutralne šampone.
Osim gore navedenog korenju kose možete pripomoći i biljnim preparatima. Sve
navedeno moguće je kupiti skoro u svakoj apotecii ili biljnoj drogeriji.
Za ispiranje koristite čaj od kamilice (pripremate ga tako da četiri kašike biljke
prelijete litrom ključale vode, nakon deset minuta procedite i pričekajte da se ohladi
do temperature s kojom inače ispirate kosu).
Osim kamilice dobro delovanje može postići i čaj od koprive, jedan put ispirite kosu
čajem od listova, a sledeći put čajem od korena koprive (pripremate ga na isti način
kao i kamilicu).
Teme redovno masirajte s iscetkom iz listova oraha ili iscetkom lavande pomešane s
jednakom količinom glicerina. Umjesto iscetka možete koristiti i ulja tih biljaka.
Za utrljavanje u teme najbolje je koristiti pripravak od svježih kopriva. Pola kg svežih
listova kopriva (ako nemate priliku negdje da ih sami uberetei, pokušajte ih potražiti
na placu) prelijte s litrom ključale vode, i ostavite 30 minuta. Lagano procedite, i
nakon toga iz kopriva iscedite sok i dodajte čašu ricinusovog ulja (osim uapotekama
možete ga kupiti u dm-u i svim većim trgovačkim centrima na odeljenju kozmetike).
Tom mešavinom trljajte teme najbolje 3 puta dnevno, oko 20 puta nedeljno. Ne
morate robovati tačnosti ipak to nije lek koji se mora uzimati svakih osam sati.
Možda vam se od ovog gore navedenog čini jednostavnije kupiti gotovu smesu, ali
takvim smesama gotovo nikad ne znate tačan sadržaj, zato ponekad mogu zbog
svoghemijskog sastava naneti više štete nego koristi.
SAVETI ZA LEPŠU KOSU
1.Pakovanje za meku i sjajnu kosu
Izmešati 3.kašike maslinovog ulja sa 2.kašike meda. Raporediti smesu u kosi.
Obmotati kosu kesom,ili kapom za kupanje,i ostaviti 15.minuta.Šamponirati i isprati
kosu.
2.Pakovanje za oštečenu kosu
Izmešajte sok od jednog limuna,dva žumanca,jedan belanac,kašika meda. Naneti na
kosu da stoji 10.min. Nakon toga dobro isperite kosu.
3.Vitaminska maska za kosu
Izmiksirajte pola banane sa jednom kašikom soka od limuna,kasika mleka. Masu
nanesite na kosu. Nakon 20 minuta isperite I šamponirajte kosu.
4.Šta ne prija kosi
Dugoj kosi ne prija gužvanje pri pranju,kao ni vrući tretmani,aparati za peglanje
kose,feniranje.
5.Mokra kosa je osetljiva
Ne trljajte mokru kosu peškirom,vec upijajte vlagu blagim pritiskanjem frotira.Kosu
raščesljajte pre pranja.
Re: MASKE ZA KOSU
Nekoliko jednostavnih recepata i saveta koji će vam pomoći da kosivratite zdravlje i
sjaj.
TRETMANI KOSE VRUĆIM ULJEM
1/2 šolje maslinovog ulja
1/2 šolje proključale vode
Stavite maslinovo ulje i ključalu vodu u kutiju za sok. Dobro protresite (dok se ulje
razbije u sitne kapljice). Umasirajte u kosu. Stavite kapu za tuširanje
ili plastičnu kesu i omotajte glavu peškirom.
Ostavite mešavinu na kosi 15 do 20 minuta, pa isperite šamponom i regeneratorom
kao inače.
ULJE ZA KOSU SA LAVANDOM I RUZMARINOM
30 ml ulja ruzmarina
3,5 ml ulja lavande
Količina: dovoljno za oko 6 meseci upotrebe.
Priprema: jednostavno smešajte 2 ulja zajedno i stavite na tamno mesto ili
u flašu koja ne propušta svetlo.
Upotreba: stavite par kapi ulja na dlan, protrljajte dlan po četki i onda
očetkajte kosu.
REGENERATOR ZA SJAJNU KOSU
Za dodatni sjaj u kosi, pomešajte sok jedne sveže naranče, malo vode, 1 kašiku
meda i 5 kapi ulja sandalovine.
ČAJ PROTIV OPADANJA KOSE
U 3 litre proključale vode staviti mešavinu od po 20g hrastove kore, hrastovih
listova i koprive, kuvati poklopljeno 2 minuta i ohladiti poklopljeno. Hladnu
tečnost preliti u tamnu bocu i zatvorenu držati na hladnom mestu. Uveče, pre
spavanja, koren kose jako namočiti i istrljati rakijom lozovačom, a zatim
namočiti i izmasirati čajem.
UNIVERZALNA MASKA
Pre nego sto operete kosu izmešajte u posudici jedno žumance s maslinovim i malo
čičkovog ulja. Dodajte malo meda i suvog pivskog kvasca. Mešavinu rasporedite i
utrljajte po celoj kosi, umotajte glavu u najlonsku kesicu i ostavite minimalno
pola sata. Nakon toga operite kosu. Ponovite postupak 1 put nedeljno. Uspeh
neće izostati.
MASKA ZA VOLUMEN KOSE
Pripremite sami masku kojom ćete
kosi podariti volumen.
Potrebno:
2 velike kašike šećernog sirupa
2 velike kašike želatine
1 velika kašike prokuvanog mleka
1 velika kašika odstajalog piva
Uzmite manju posudu i izmešajte sve sastojke. Nanesite smesu duž kose uz pomoć
četke ili češlja. Pokrijte kosu gumenom kapom za tuširanje ili najlon kesom. Ostavite
da deluje 30 minuta, potom isperite toplom vodom. Na kraju kosu operite šamponom
Možete li popraviti oštećene vrhove kose?
Serumi mogu samo trenutno prikriti ispucale vrhove, ali ih ne mogu i popraviti.
Jedini način da se rešite ispucalih vrhova kose je da ih odrežete. Serumi mogu samo
trenutno prikriti ispucale vrhove, ali ih ne mogu i popraviti. Zašto trebate podšišati
vrhove kose? Zato što će se u protivnom vlasi nastaviti razdvajati i dalje pojačavajući
oštećenost kose. Možete, naravno, prikriti oštećene vrhove vežući rep ili punđu.
OŠTEĆENI VRHOVI SU POSLEDICA
- fena za kosu
- uvijača za kosu
- pegle za kosu
- bojenja kose
Nega tanke kose
Neuglednu tanku kosu jačajte masom iz vlastite radinosti.
Tanka kosa je mana koja se može rešiti odgovarajućom frizurom, ali isto tako i
prikladnom negom.
Preporučuju se ph neutralni šamponi na bazi badema i pšenice, ali treba izbjegavati
šampone koji imaju regenerator, jer oni dodatno omekšavaju kosu.
Potrebno:
1 velikakašika ovsenih pahuljica
1 velika kašika ricinusovog ili bademovog ulja
1 velika kašika mleka
Nekoliko kapljica tečnog vitamina D i A
Pomešajte sastojke i nanesite duž
čitave kose. Ostavite da deluje oko četiri sata. Isperite.
Pivom do sjajne kose i volumena
Napravite magičnu tečnost od piva kojom će zabljesnuti vaša kosa.
Pivom se može ispirati kosa kako bi dobila sjaj i volumen.
Potrebno:
30 ml destilovane vode ili sveže
čiste kišnice
2 kašike jabukovog sirćeta
7 kapi eteričnog ulja od limuna
30 ml piva
5 kapi eteričnog ulja od kalendule -preporučljivo za plavuše
Pomešajte sve sastojke. Koristite tečnost pri finalnom ispiranju kose. Vaša kosa
posta će blistavo sjajna, a zbog dodatka eteričnih ulja neće poprimiti miris piva.
NAKON LETA:
Zbog negativnog uticaja sunca, vetra, morske soli i hlora iz bazena, kosi je nakon
povratka s letovanja potrebna hitna regeneracija!
Zbog isušivanja tokom leta kosu je potrebno pravilno negovati kako bi opet zasjala u
punom sjaju. To znači da je potrebno prati je sa šamponima s visokom
koncentracijom ceramida o hidropeptida, koji obnavljaju vlasi i vraćaju im vlagu. A tu
su i ovas, pšenične klice i med, koji umiruju teme.
Nakon svakog pranja poželjno jenaneti i regeneratore koji 'zaglađuju' keratinske
ovojnice, a jednom nedeljno i hranjivu masku s esencijalnim uljima - jojobe, maslina i
oraha - koje zadržavaju vlagu unutar vlasi i obnavljaju područje 'izgubljene' kose.
Ko ima ispucale vrhove - a to je velika većina povratnika s mora - neka nanese
silikonska ulja. Ako ni to ne pomogne, nužan je odlazak frizeru.
Nega kose na prirodan način
Priroda se svojim plodovima pobrinula ne samo za naše zdravlje, već i za njegu
naše kose. I ptice na grani pevaju kako je voće i povrće najzdravija hrana za naše
telo i naše zdravlje, ali i da je korisna i za našu lepotu
Aloe Vera ubrzava rast kose
Aloe Vera je produkt koji se često koristi u kozmetičkoj industriji. Ova biljka
vitaminima iz svog soka pomaže našoj koži i kosi da izgledaju odlično. Hrani kosu
proteinima i mineralima, ubrzava njen rast i daje joj sjajan i zdrav izgled.
*Nanesite sok Aloe Vere na kosu i masirajte tjeme, ostavite da djeluje 15 minuta, i
isperite toplom vodom.
Paradajz za plavuše
Još jedan prirodni produkt koji može vašoj kosi pomoći da izgleda fantastično je
paradajz. Posegnite rukom i za kečapom koji će ukloniti zeleni ton s plave kose koji
je uzrokovan hlorom iz bazena.
*Prilikom upotrebe paradajzae na plavoj kosi treba biti oprezan, nakon temeljnog
nanošenja treba je odmah isprati kako bi izbjegli crvenkasti ton.
*Pomiješajte kečap s velikom ulja ulja i nanesite na kosu. Ostavite da odstoji
maksimalno 10 minuta. Ovo je idealan recept za suvu kosu koju će proteini iz
paradajza učiniti sjajnom i fleksibilnom.
Majonez za suvu kosu
Majonez kao i paradajz ima rešenje za suvu kosu.
*Temeljito nanesite od temena pa sve do vrhova i pustite da deluje nekoliko minuta.
Stavite šampon na kosu i potom dodajte regenerator.
Sirće za sjaj
Ako želite da vam se kosa sjaji poput dijamanta - koristite ocat.
*Pomiješajte 5 kašika sirćeta s 2 kašike vode i nanesite na kosu. Istina je da
intenzivno miriše, ali nakon što vidite rezultat i to će postati zanemarivo. Među
profesionalcima je poznato da je sirće izvrsno rešenje za uklanjanje peruti.
Limun za zdrav izgled i postojan ton vlasi
Operete li kosu sa sveže isceđenim sokom limuna ona će postati sjajna i dobiti zdrav
izgled, kao i pojačati ton kose.
*Na mokru kosu nanesite mešavinu od
5 kašika limunovog soka i 1 kašike meda, ostavite da deluje 20 minuta. Isperite
toplom vodom koristeći na kraju regenerator ili sirće.
Maska za kosu
Nahranite svoju kosu
Sastojcima iz vaše kuhinje vratite kosu u punu formu.
Zgnječite šest banana, dodajte dva jaja, po dve kašike maslinovog ulja i piskavičinih
semenki (potražite u obližnjoj apoteci).
Nanesite smesu na kosu i pokrijte kapom za tuširanje ili najlon kesom. Ostavite da
deluje trideset minuta, zatim operite kosu šamponom. Osušite kosu češljajući je od
njenog korena prema vrhovima.
Ova maska preporodiće vašu kosu i vratiti joj sjaj i mekoću
·
MASKE ZA KOSU
Zaista nema ništa bolje od ove prirodne maske za kosu...
2 zumanceta,sok od pola limuna i kasika maslinovog ulja,dobro promesati
smesu i staviti na kosu. Umotati glavu peskirom/kesom i drzati bar sat/dva
i isprati normalno...(bas jednom nedeljno)
Maska za sjaj svjetle kose
Za kosu koja je izgubila sjaj u spricu staviti limunovog soka i 2 puta tjedno
naspricati na
opranu kosu,zatim ne ispirati vec ostaviti u kosi potom osusiti.
Maska od maslinovog ulja (za suhu kosu)
Nerafinirano maslinovo ulje nanjeti po duzini kose,zamotati u rucnik i
ostaviti 10-15 minuta,
nakon toga dobo isprati.
Maska protiv peruti
Jednom tjedno nanesite na tjeme pramen po pramen krupnu morsku sol i
lagano izmasirajte,
rijesit ce vas prhuti i poboljsati ce krvotokk vlasista.
Na kraju maska se mora dobro isprati.